TO jest wszędzie – rozmowa z prof. Przemysławem Czaplińskim

ŚWIAT PO

Kolejna część fascynującej rozmowy Pawła Oksanowicza z prof. Przemysławem Czaplińskim. Rozmowy o tym, dlaczego dychotomia człowiek-środowisko czy kultura-natura jest tak bardzo nietrafiona. O tym, że to tylko pewna umowa społeczna i ślepota z niej wynikająca pozwalają nam łudzić się, że my jesteśmy po jednej stronie, a natura po drugiej. Widać to choćby w skrajności przedstawień natury w naszym języku, gdzie występuje ona jako źródło podziwu i zachwytu lub, z drugiej strony, jako coś monstrualnego, budzącego strach czy odrazę. Co może nam w takim razie pomóc? Co może nas uratować? I jaka jest tutaj rola literatury?

Przemysław Czapliński – profesor zwyczajny, historyk literatury polskiej i europejskiej XX i XXI wieku, eseista, tłumacz, autor książek, krytyk literacki. Współtwórca Zakładu Antropologii Literatury (UAM, Poznań), kierownik specjalności krytycznoliterackiej, członek-korespondent Polskiej Akademii Nauk.

Pierwsza część rozmowy – https://nienieodpowiedzialni.pl/prognozowanie-terazniejszosci-rozmowa-z-prof-przemyslawem-czaplinskim/

Podziel się

Facebook / Twitter / LinkedIn

Komentarze
Facebook Twitter LinkedIn RSS